Ievads Aktualitātes Krājums Ekspozīcijas Pakalpojumi Viesu grāmata Laika josla Saites Kontakti Atbalstītāji
  Mēneša eksponāts  
  Muzeja vēsture  
  Muzejs šodien  
  Muzeja struktūra  
  O.Kalpaka muzejs un piemiņas vieta Airītes  
  Ziemassvētku kauju muzejs  
  Latvijas Centrālās Padomes memorands/ UNESCO programma „Pasaules atmiņa”  
  Publikācijas  
  Publiskie iepirkumi  
  Izsoles  
  Vakances  
 
 
Mēneša eksponāts

Vaļņu bise ar krama uzsitiena atslēgu 17.gs
Latvijas Kara muzeja ieroču kolekcijā atrodas interesants un neparasts 17. – 18. gadsimta ierocis – gludstobra vaļņu bise ar krama uzsitiena atslēgu.  
17.gs. 2.pusē Eiropas valstu armiju karavīri aizstāvot nocietinājumus apšaudīja pretiniekus arī ar vaļņu bisēm. To var uzskatīt par sava veida mazkalibra artilēriju. Ierocis bija liels un smags, tādēļ to atstutēja uz speciālas metāla kājas pilsētas nocietinājumos. Tas paredzēts kartečas (pildīts ar apaļām lodēm un darbojas līdzīgi bises skrošu čaulītei) izšaušanai pret pretinieku nelielā attālumā. Ieroci pielādēja no stobra tievgaļa, līdzīgi kā kājnieku ieroci – musketi.
Vaļņu bise ir tikusi komplektēta: stobrs un aizdedzes mehānisms izgatavots Itālijā, savukārt spals gatavots no Karēlijas bērza. Stobra diametrs – aptuveni 45 mm.
Lielā Ziemeļu kara (1700 – 1721) laikā iespējams šādas vaļņu bises izmantoja Rīgas aizstāvji 1709. – 1710. gada Rīgas aplenkuma laikā.
Vaļņu bisi ar krama uzsitiena atslēgu, jūs varat aplūkot Latvijas Kara muzeja ekspozīcijā „Latvija un latviešu karavīri 17. – 18. gadsimtā”. Muzeja 1. starpstāvā 3. zālē.
 
     
Latvijas Kara muzejs • Rīga, Smilšu iela 20 Tālr.: 67228147 Fakss: 67223287 e-pasts: administracija @ karamuzejs.lv
veidoja KĀPNES |2004|