Ievads Aktualitātes Krājums Ekspozīcijas Pakalpojumi Viesu grāmata Laika josla Saites Kontakti Atbalstītāji
  Mēneša eksponāts  
  Muzeja vēsture  
  Muzejs šodien  
  Muzeja struktūra  
  O.Kalpaka muzejs un piemiņas vieta Airītes  
  Ziemassvētku kauju muzejs  
  Latvijas Centrālās Padomes memorands/ UNESCO programma „Pasaules atmiņa”  
  Publikācijas  
  Publiskie iepirkumi  
  Izsoles  
  Vakances  
 
 
Mēneša eksponāts

2014. gada augusts - Latvijas Aizsargu organizācijas 19. Jaunlatgales (Abrenes) aizsargu pulka karogs. 

   Latvijas Kara muzejā ir bagātīga banistikas kolekcija. Starp nozīmīgākajiem šīs kolekcijas eksponātiem ir minami daži līdz mūsdienām saglabājušies Latvijas armijas un Latvijas Aizsargu organizācijas vienību karogi. Kopumā starpkaru periodā Latvijas armijas vienībām un Latvijas Aizsargu organizācijas pulkiem bija pasniegti vairāk kā 40 karogi. Lielākoties pulki karogus saņēma kā vietējo pašvaldību vai sabiedrisko organizāciju dāvinājumus. Padomju okupācijas laikā lielākā daļa šo karogu ir zuduši. Atsevišķi karogi ir saglabājušies, pateicoties konkrētu cilvēku drosmei, uzņēmībai un ticībai Latvijas valsts un armijas atjaunošanai. Vairāki no šiem karogiem ir nonākuši Latvijas Kara muzeja krājumā. Viens no tiem ir Latvijas Aizsargu organizācijas 19. Jaunlatgales (Abrenes) aizsargu pulku karogs.
   19. Jaunlatgales aizsargu pulks dibināts 1925. gadā. Karogu pulkam 1935. gadā pasniedza Jaunlatgales (Abrenes) apriņķa pašvaldība. Karoga reversā (aizmugurē) lokveidā ar zeltainas krāsas diegiem izšūta pulka devīze – „CILDENI UN VĪRIŠĶĪGI SARGĀT SAVU TĒVU ZEMI”. Karogu no krišanas padomju varas rokās 1944. gadā izglāba pēdējais Jaunlatgales (Abrenes) apriņķa vecākais Augusts Vilis Abkuks, kurš to aizveda līdzi trimdā uz Lielbritāniju. Augusta Viļa Abkuka dēls Andris Abkuks to atveda atpakaļ uz Latviju un uzdāvināja Latvijas Kara muzejam 1994. gadā. 
   Latvijas Aizsargu organizācijas 19. Jaunlatgales aizsargu pulka karogu, jūs varat aplūkot Latvijas Kara muzeja ekspozīcijā „Latvijas Valsts aizsardzība 1920. – 1940.” muzeja 3. stāvā, 9. zālē. Rīgā, Pulvertornī.

 
     
 
Latvijas Kara muzejs • Rīga, Smilšu iela 20 Tālr.: 67228147 Fakss: 67223287 e-pasts: administracija @ karamuzejs.lv
veidoja KĀPNES |2004|