Pirmā pasaules kara piemiņas vietas Latvijā

Pirmā pasaules kara norise mūsdienu Latvijas teritoriju skāra ļoti būtiski un traģiski. "Austrumeiropas Beļģija", tā dažreiz tēlaini dēvē Latviju, salīdzinot to ar šajā karā visvairāk nopostīto valsti. Pagājuši simts gadi kopš Pirmā pasaules kara sākuma un Latvijā joprojām ir simtiem objektu, kuri liecina par mūsu vēsturē nozīmīgiem notikumiem, kas svarīgi sabiedrībai un interesanti pētniekiem. Diemžēl, šīs pagātnes liecības vēl nav pilnībā apkopotas un līdz ar to arī pētītas tikai daļēji.

2013. gadā Latvijas Kara muzejs sadarbībā ar Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūru uzsāka projektu, kura mērķis ir uzskaitīt maksimāli daudz objektus Latvijā, kas joprojām vēsta par Pirmo pasaules karu. Muzejs veic šo objektu apzināšanu, fotofiksāciju un aprakstu sagatavošanu, bet aģentūra nodrošina projekta kartogrāfiskos un tehniskos risinājumus. Šajā projektā jēdziens "piemiņas vietas" skatīts iespējami plašā nozīmē, attiecinot to ne tikai uz pēckara laikā izveidotiem pieminekļiem un vēsturisku notikumu atcerei iekārtotām ceremoniālām vietām, bet arī uz militāra rakstura objektiem, kas tagad atgādina Pirmā pasaules kara notikumus.

Tieša karadarbība Latvijā sākās 1915. gada maijā, kad vācu armija ieņēma Liepāju un sasniedza Jelgavu. Frontes līnija nostabilizējās 1915. gada rudenī un gandrīz divus gadus ievērojami nemainījās. No šo cīņu laika arī saglabājies visvairāk materiālās kultūras liecību, kas izzinātas un ietvertas piemiņas vietu interaktīvajā kartē.

Tajā iekļauti Pirmajam pasaules karam veltīti pieminekļi un piemiņas zīmes, betona nocietinājumu būves un to paliekas, kā arī karavīru brāļu kapi. Pašlaik kartē ir informācija par 307 šādiem objektiem. Katram pievienots īss apraksts, fotogrāfijas un koordinātes, kas turpmāk atvieglos tā atrašanu. Attiecībā uz karavīru brāļu kapiem jānorāda, ka kartē nav iekļauti apbedījumi, kuros laika gaitā ir zudušas visas piemiņas zīmes un kas dabā vairs nav atrodami.

Tagad sagatavotā Pirmā pasaules kara piemiņas vietu karte nav pilnīga, jo daudzi Latvijā esošie objekti milzīgā apjoma dēļ vēl nav apzināti. Aicinām visus, kam ir informācija par tajā nenosauktām Pirmā pasaules kara liecībām, sazināties ar Latvijas Kara muzeju (Dagnis.Dedumietis[at]karamuzejs.lv, mob.: 28349259), lai kopīgi šo karti papildinātu!

1915-1
1915-2
1915-3
1915-4
1915-5
1915-1

Mūsdienu Latvijas teritoriju karadarbība sasniedza 1915. gada 2. un 3. maijā, kad vācu armijas vienības uzbruka Jelgavas virzienā. Pie Ruļļu kalniem tās apturēja un piespieda atkāpties krievu armijas daļas, tajā skaitā Daugavgrīvas cietokšņa apvienoto darba rotu bataljoni, kuri praktiski sastāvēja tikai no latviešiem. 8. maijā vācu karaspēks ieņēma Liepāju un Aizputi. Fronte nostabilizējās ar vācu armijas kreiso flangu pie Sakas, ar labo - gar Ventu. Šāda situācija saglabājās līdz 1915. gada 13. jūlijam.

1915-2

1915. gada 14. jūlijā vācu armija sāka uzbrukumu, kura rezultātā ieņēma visu Kurzemi. 29. jūlijā vācu karaspēks ieņēma Bausku un 1. augustā Jelgavu. Fronte līnija stiepās no Klapkalnciema Rīgas līča rietumu malā, gar Ķemeriem un Kalnciemu, tālāk gar Lielupi, Iecavu, atkal Lielupi un Mēmeli.

1915-3

1915. gada 23. augustā vācu armija, forsējot Mēmeli, sāka uzbrukumu Jaunjelgavas virzienā. 3. septembrī vācu karaspēks ieņēma Jaunjelgavu un Daugavas kreiso krastu no Piksteres upes līdz Lielvārdei.

1915-4

1915. gada septembrī – oktobrī vācu armijai izdevās vēl atspiest krievu armiju Rīgas un Daugavpils virzienā. Īpaši niknas kaujas noritēja Daugavpils virzienā. 1915. gada oktobrī Rīgas frontes sektorā kaujas darbībā iesaistījās arī jaundibinātie latviešu strēlnieku bataljoni. No 1915. gada novembra manevrējoša karadarbība beidzās un sākās pozīciju karš, kura laikā frontes līnija īpaši nemainījās līdz 1917. gada septembrim.

1915-5

1917. gada 1. septembrī vācu armija pie Ikšķiles forsēja Daugavu, ieņēma Rīgu un atspieda 12. krievu armijas daļas ziemeļaustrumu virzienā līdz Inčukalnam. Izveidotā frontes līnija saglabājās līdz 1918. gada februārim, kad vācu armija ieņēma visu mūsdienu Latvijas teritoriju.