Izstāde "Katiņas slaktiņš"

2017.gada 2.februārī plkst. 15.00 Latvijas Kara muzejā tika atklāta izstāde “Viņus nogalināja ar šāvienu pakausī. Katiņas slaktiņš”.

 

Izstāde “Viņus nogalināja ar šāvienu pakausī” pirmo reizi tika parādīta pagājušā gada septembrī Tallinā un Tartū, kur tā guvusi cildinošas atsauksmes. Izstāde atklāj Katiņas slaktiņu kā: padomju okupācijas laikā pastrādātā poļu genocīda zīmīgu simbolu, faktu sagrozīšanas un melu simbolu, notikumu noklusēšanas nozieguma simbolu starptautiskajā arēnā un patiesības uzvaras simbolu.

 

Katiņas slaktiņš joprojām poļu nācijai un Eiropas sabiedrībai ir sinonīms poļu inteliģences, dažādu tautību un ticību II Polijas Republikas pilsoņu iznīcināšanai.

 

Katiņas noziegums pastrādāts pēc 1939. gada 17. septembra PSRS agresijas pret Poliju, kad NKVD vienības 1940. gada pavasarī nošāva aptuveni 22 tūkstošus padomju gūstā kritušo Polijas karavīru un civilpersonu. Šis slaktiņš atstāja dziļas pēdas Polijas vēsturē. Saskaņā ar Lavrentija Berijas 1940. gada 5. marta lēmumu visi gūstekņi, kuri atradās apcietinājumā speciālajās nometnēs Kozeļskā, Starobeļskā, Ostaškovā un cietumos Rietumukrainā un Rietumbaltkrievijā, tika atzīti par “padomju varas ienaidniekiem”. 1940. gada aprīlī uzsāktā gūstekņu apšaušana turpinājās līdz maija vidum. Ne mazāk būtiski ir noziegumi, kas tika pastrādāti pēc Katiņas slaktiņa – represijas pret gūstekņu ģimenēm, izsūtījumi, kā arī padomju genocīda noklusēšana starptautiskajā arēnā daudzu gadu garumā.

 

Izstādes atklāšanas pasākumu ar savu klātbūtni pagodinās Polijas Republikas Seima maršals Mareks Kuhciņskis [Marek Kuchciński] un Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

 

 

 

Izstādes atklāšanā piedalīsies arī Polijas Nacionālās piemiņas institūta –Noziegumu pret poļu tautu izmeklēšanas komisijas vadītāja vietnieks Mateušs Špitma [Mateusz Szpytma], Polijas Republikas Nacionālās aizsardzības ministrijas Izglītības, kultūras un nacionālā mantojuma departamenta direktors Slavomirs Frontčaks [Sławomir Frątczak], kā arī Latvijas Kara muzeja direktore Aija Fleija un Polijas Armijas muzeja Varšavā direktors Adams Bulava [Adam Buława].

 

Izstāde būs apskatāma bez maksas katru dienu no 2017. gada 2. februāra līdz marta sākumam.

 

Izstādi sagatavoja Katiņas muzejs, Varšavas nodaļa un Nacionālās piemiņas institūts http://www.muzeumkatynskie.pl/.

 

Izstādes norisi Latvijā atbalsta un nodrošina Latvijas Kara muzejs un Polijas Republikas vēstniecība Latvijā.

 

 

Papildus informācija:

Polijas Republikas vēstniecības Latvijā

Zinātnes un kultūras eksperte Kristina Barkovska /Krystyna Barkowska/ (pārvalda latviešu valodu), tālr. 67031503.

 

IETEIKT:
Kontakti

Latvijas Kara muzejs
Smilšu iela 20 
Rīga, LV-1050,
Latvija

Darba laiki:

Muzejs atvērts katru dienu
10.00 - 18.00 (aprīlis-oktobris)
10.00 - 17.00 (novembris-marts)

Grāmatu tirdzniecības
un kases darba laiks:
10.00 - 17.45 (aprīlis-oktobris)
10.00 - 16.45 (novembris-marts)

          

Muzeja administrācija
    +371 67228147

Ekskursiju pieteikšana
    +371 67223743

Muzeja apmeklējums
ir bezmaksas!

Seko mums sociālajos medijos: