Izstāde "Juzefs Pilsudskis – Polijas un Eiropas valstsvīrs"

No 2017.gada 5.oktobra Latvijas Kara muzeja apmeklētāji var iepazīties ar pirmajam neatkarīgās Polijas valsts vadītājam Juzefam Pilsudskisim veltīto izstādi – “Juzefs Pilsudskis – Polijas un Eiropas valstsvīrs”.

Izstādi Latvijā organizē Polijas Republikas vēstniecība Rīgā, bet to veidojuši Juzefa Pilsudska muzejs un Juzefa Pilsudska dzimtenes fonds.

Juzefs Pilsudskis ir daudzšķautnaina personība: revolucionārs–sociālists, neatkarības cīnītājs, publicists, politiskais ieslodzītais, bet atdzimušās Polijas pirmajos gados – pagaidu Valsts priekšnieks un Polijas armijas virspavēlnieks. Būdams karavīrs, viņš kļuva par līderi ceļā uz neatkarību, kura tika atgūta pirms nepilniem simts gadiem – 1918. gadā. Divus gadus vēlāk J. Pilsudskis nosargāja valsts neatkarību no boļševistiskās Krievijas agresijas. Būdams politiķis, viņš sāka būvēt modernu valsti – demokrātisku republiku.

J. Pilsudskis ir viena no spilgtākajām personībām Polijas vēsturē un viens no atpazīstamākajiem poļiem pasaulē. Godinot viņa nopelnus un atzīmējot viņa dzimšanas 150. gadadienu Polijas Republikas Seims pasludināja 2017. gadu par Juzefa Pilsudska gadu.

Pirms I pasaules kara J. Pilsudskis bija ievērojamākais Polijas neatkarības kustības līderis. Viņš uzskatīja, ka par brīvību ir jācīnās ar ieročiem rokās, tāpēc veidoja nākamās Polijas armijas pamatus. I pasaules kara laikā J. Pilsudskis centās panākt Polijas jautājuma politisko atrisināšanu un bija viens no izcilākajiem pret Krieviju karojošo Poļu leģionu komandieriem. Kad Polija atguva neatkarību 1918. gadā, tikai viņam bija attiecīga autoritāte, lai stātos valsts un armijas priekšgalā.

J. Pilsudskis bija galvenais atdzimušās Polijas valsts veidotājs pēc 123 “neesamības gadiem”. Viņa izveidotā valdība panāca pilsonisko un darba tiesību ieviešanu, organizēja Seima vēlēšanas. 1921. gadā Polijas parlaments pieņēma konstitūciju, kura garantēja demokrātiskās iekārtas pastāvēšanai nepieciešamās cilvēka un pilsoņa pamattiesības. J. Pilsudska nopelns bija Polijas armijas – Polijas neatkarības garanta, izveidošana.

J. Pilsudskis atbalstīja Latvijas neatkarības ideju un uzskatīja Latviju par sabiedroto cīņā pret boļševistisko Krieviju. 1919. gada 30. decembrī Polija un Latvija parakstīja vienošanos par militāro sadarbību. Saskaņā ar šo vienošanos Polijas un Latvijas armijas vienības 1920. gada 3. janvārī ar Daugavpils ieņemšanu sāka Latgales atbrīvošanu un līdz 25. janvārim padzina Sarkano armiju no Latvijas. 1922. gadā maršals J. Pilsudskis saņēma augstāko Latvijas militāro apbalvojumu – I šķiras Lāčplēša Kara ordeni.

Latvijā kritušajiem Polijas karavīriem Daugavpilī Vecajos katoļu kapos 1928. gada 22. jūnijā tika atklāts piemineklis, kuru nopostīja padomju okupācijas laikā. 1992. gada 11. novembrī kādreizējo Brāļu kapu vietā atklāja jaunu pieminekli – 14 metrus augstu krustu.

Izstāde skatāma Latvijas Kara muzejā (Smilšu ielā 20) līdz 2017. gada 20. oktobrim.