Eseju konkursa "Sirdsapziņas bruņinieki" uzvarētāji

2017.gada 17.martā Latvijas Centrālās padomes Memoranda parakstītājiem veltītā konferencē Latvijas Republikas Saeimā tika apbalvoti eseju konkursa - Sirdsapziņas bruņinieki - uzvarētāji.

Noslēdzies Latvijas Centrālās padomes piemiņas fonda un Latvijas Kara muzeja organizētais skolēnu eseju konkurss “Sirdsapziņas bruņinieki”. Konkurss bija veltīts nacionālās pretošanās kustības organizācijai Latvijas Centrālā padome un tās sastādītā dokumenta Memoranda 188 parakstītājiem. Vācu okupācijas laikā LCP Konstantīna Čakstes vadībā izteica prasību: nekavējoties atjaunot Latvijas valsts faktisko neatkarību. Varonību parādīja 188 sabiedrībā zināmi sabiedriskie darbinieki, parakstot šo dokumentu, riskējot pat ar dzīvību. 2009. gadā izvērtējot dokumenta unikalitāti, memorands tika iekļauts Pasaules kultūras mantojuma Latvijas reģistra sarakstā.

Žūrijas komisija, kuras sastāvā bija vēstures zinātņu doktors Juris Ciganovs, Čakstes dzimtas pārstāve Kristīne Čakste, Memoranda parakstītāja Jūlija Pētersona mazmeita Karina Pētersone, Latvijas Kara muzeja nodaļas vadītājs Mārtiņš Mitenbergs un vēsturniece Ieva Kvāle, izvērtējot darbus, paziņo: konkursā piedalījušās skolas no Ventspils, Salaspils, Jelgavas , Madonas, Alūksnes un Rīgas. Gandrīz visi darbi atbilda konkursa nolikumam. Pozitīvi vērtējam skolēnu parādīto erudīciju, tēmas izpratni un vēsturisko izklāstu. Darbi ir pamatoti strukturēti, bet visvairāk iepriecina autoru personīgā attieksme, izprotot latviešu vēstures likteņgriežu traģiku un varonību. Savas domas un izjūtas esejā izsakot pat dzejā, lietojot spēcīgus salīdzinājumus un spilgtus epitetus. Katrs autors akcentējis savus brīvības ideālu nesošus bruņiniekus: gan Kārli Skalbi, gan Konstantīnu Čaksti, gan Jāzepu Rancānu un citus.

Izvērtējot darbus, balvas braucienu uz Briseli, ko sarūpējis Eiropas parlamenta deputāts Roberts Zīle, tiek piešķirtas:

Dainim Rižkinam, Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzija 11.c klases skolniekam:

Severinam Kaužēnam, Rīgas 25. vidusskolas 12.a klases skolniekam:

Patricijai Trokšai, Madonas 1. vidusskolas 10. klases skolniecei:

Ievai Lailai Kalniņai, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 12. komerczinību klases skolniecei:

Pateicamies par darbu un ceram, ka dziļāk izzinot konkursa tēmu, jūs esiet kļuvuši gudrāki, labāki, patriotiskāki un sapratīsiet, ka Latvijas brīvība bija jānopelna, ka pasaulē ir tikai 194 neatkarīgas valstis un Latvija tai skaitā, taču tā nav pati par sevi saprotama lieta, par to latvieši vienmēr ir cīnījušies gan Brīvības cīņās, gan padomju un vācu okupācijas laikā nacionālajā pretošanās kustībā. Paldies jums un lai veicas.