Toledo atklāta Latvijas Kara muzeja izstāde “Latvijas armijai un valstij 100”

2019. gada 6. septembrī Spānijas pilsētā Toledo notika Latvijas Kara muzeja veidotās izstādes “Latvijas armijai un valstij 100” atklāšana. Līdz šī gada 14. oktobrim tās mājvieta būs Armijas muzejs Toledo, kas ir lielākais, militārajai vēsturei veltītais muzejs Spānijā. Izstāde ar apakšnosaukumu “No zobena saule lēca” ir tapusi sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Spānijā, un vēsta par Latvijas valsts un Latvijas armijas dibināšanu, Latvijas Neatkarības karu, valsts bojāeju 1940. gadā un Nacionālo bruņoto spēku atjaunošanu pēc neatkarības atgūšanas 1991. gadā. Vizuāli informatīvo materiālu spāņu valodā papildina vairāk nekā 270 Latvijas Kara muzeja eksponāti - militārie apbalvojumi, formas tērpi, bruņoto vienību simbolika un fotogrāfijas. Svinīgajā atklāšanas pasākumā piedalījās Latvijas Republikas aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Latvijas vēstniece Spānijas Karalistē Agrita Daudze, Spānijas Karalistes vēstniece Latvijā Susana Kamara Angulo, Toledo pilsētas padomnieks izglītības un kultūras jautājumos Teo Garsia, Latvijas Kara muzeja direktore Aija Fleija un citi. Īsi pirms atklāšanas, Latvijas Kara muzeja veidoto izstādi ar savu apmeklējumu pagodināja arī pašreizējais Spānijas karalis Felipe VI. Militārā tematika Spānijas monarham nav sveša, pirms kļūt par karali, Felipe VI ir dienējis Spānijas bruņotajos spēkos un ir kvalificēts pilots. Arī Latvijas Kara muzeja veidoto izstādi Spānijas karalis apmeklēja ģērbies formastērpā.

Izstādes “Latvijas armijai un valstij 100”  autori un atbalstītāji. No kreisās: Mākslinieciskās koncepcijas autore un izstādes iekārtotāja, Latvijas Kara muzeja māksliniece Ieva Lapiņa; Latvijas Kara muzeja direktore Aija Fleija; Latvijas Kara muzeja Starpkaru vēstures nodaļas vadītājs Klāvs Zariņš; Latvijas vēstniece Spānijas Karalistē Agrita Daudze; Latvijas Republikas aizsardzības ministrs Artis Pabriks; Spānijas Karalistes vēstniece Latvijā Susana Kamara Angulo; Latvijas Kara muzeja Pēckara vēstures nodaļas vadītāja Sarmīte Baltiņa; Latvijas Kara muzeja direktora vietniece krājuma darbā Ilzīte Zeltiņa.

Lai arī Latviju un Spāniju šķir tūkstošiem kilometru liels attālums un vēl plašāks valodas šķērslis, tomēr ir jāatzīst, ka mūsdienās šī dienvidu karaliste ir Latvijai tuvāk kā jebkad. Šobrīd, Latvijā izvietotās Daudznacionālās kaujas grupas sastāvā ir vairāk nekā 300 Spānijas karavīri, kas savus dienesta pienākumus pilda tepat, Latvijā. Viņi, tāpat kā mēs, savu ikdienu pavada Latvijā un ir kļuvuši par mūsu sabiedrības sastāvdaļu.

Ar izstādes “Latvijas armijai un valstij 100” starpniecību Latvijas Kara muzejs uzņemas visnotaļ aktuālu un mūsdienīgam muzejam raksturīgu funkciju – vairot mūsu sabiedroto izpratni par Latvijas valsts un Latvijas bruņoto spēku vēsturi, tās simboliem, tradīcijām un vērtībām.