27.aprīlī norisināsies tiešsaistes diskusija “Otrā pasaules kara vēstures politika Ukrainā”

Domnīca "Kā muzejā runāt par karu"

27. aprīlī, plkst. 15:00 domnīca Creative Museum sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju sērijā “Kā muzejā runāt par karu?” organizē lekciju-diskusiju “Otrā pasaules kara vēstures politika Ukrainā 1991–2022”.

Diskusija notiek tiešsaistē no Latvijas Kara muzeja un Creative Museum Facebook konta.

Krievijas Federācijas agresija Ukrainā ir saasinājusi vēstures politikas jautājumu arī Latvijā. Propagandas nolūkos izmantotā Kremļa sagrozītā vēsture apdraud drošību visā reģionā. Latvijas muzeji kā publiskā telpa pilda svarīgu lomu sabiedrības izglītošanā. Lekcija-diskusija, kas plānota spītējot aktīva kara apstākļiem Ukrainā, notiks zoom konferences formātā, kam sekos vēsturnieku saruna par vēstures politiku.

Atsaucoties Latvijas Universitātes Filozofijas un Socioloģijas institūta vadošā pētnieka Dr. hist. Kaspara Zeļļa uzaicinājumam, Harkivas Publiskās administrēšanas institūta docents Antons Meļjakovs lasīs lekciju par Otrā pasaules kara piemiņu Ukrainas vēstures politikā.

Antona Meļjakova lekcijas tēmas:

• Atmiņas par karu un to vieta valsts vēstures politikā pirmajos Ukrainas neatkarības gados (1991-1999). Padomju mantojums. Atmiņas politikas ambivalence.
  • Personības vēsturē – Ukrainas prezidenti (Leonīds Kučma, Viktors Juščenko, Viktors Janukovičš) kā atmiņas politikas aktori. Ukrainas nacionālās atmiņas institūta tapšana.
  • Kara atmiņas politikas transformācija Ukrainas dekomunizācijas politikas kontekstā. Dekomunizācijas likumi. Traumatisko un varonīgo kara vēstures lappušu attēlojums skolu mācību grāmatās.
  • Pašvaldību loma vēsturiskās atmiņas realizācijā: piemēri, īpatnības, pretrunas. Ukrainas vēsturiskās toponīmiskās ainavas izmaiņas.
  • Otrā pasaules kara atmiņas instrumentalizācija pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gadā.

Katrai mini lekcijai sekos īsa diskusija par vēstures politiku gan bijušajās Padomju savienības valstīs, gan mūsdienu Krievijā.

Diskusijas dalībnieki:
Dr. hist. Antons Meljakovs, Dr. hist. Kaspars Zellis, Dr. hist. Jānis Ķeruss, Mag. hist. Valdis Kuzmins. Diskusiju vada Dr. hist. Juris Ciganovs

Lekcija un diskusija notiek krievu valodā.

Grafiskais dizains: Edvards Percevs