Grāmata "1.Pasaules kara atklātnes Latvijas Kara muzeja kolekcijā"

1PK_atklatnes_gramata_L

Latvijas Kara muzejs izdod grāmatu "1.Pasaules kara atklātnes Latvijas Kara muzeja kolekcijā"

Latvijas Kara muzeja krājumā ir vairāk nekā 1000 atklātņu, no kurām lielākā daļa attiecas uz Pirmā pasaules kara laiku. Latvijas Kara muzeja krājumā atrodas ap 500 atklātņu jeb pastkaršu, kuras izdotas Pirmā pasaules kara laikā. Muzeja filokartijas kolekcija sākusi veidoties jau starpkaru periodā. Tieši Pirmā pasaules kara atklātņu daudzums kolekcijā ir vislielākais. Pirmā pasaules kara laikā atklātne bija gan saziņas līdzeklis, gan arī domu un ideju paudējas, karojošās valstis tās izmantoja savas propagandas paušanai, iedzīvotāju un karaspēka morāles paaugstināšanai. Kaut arī lielākā daļa atklātņu aktīvi atbalsta savu valsti, pauž karojošo valstu ideoloģiju vai vismaz nav ar to pretrunā, ir arī opozicionāras atklātnes, kas nosoda karu, nemaz nerunājot par atklātnēm, izdotām pēc 1917. gada Februāra revolūcijas Krievijā. Atklātnes zīmējuši pazīstami latviešu mākslinieki – Eduards Brencēns, Jānis Dreslers, Janis Rozentāls, Jānis Roberts Tilbergs, Rihards Zariņš.

Katalogs ietvertas 280 atklātnes (to aversi), kas ir tikai mazākā daļa no muzeja krājumā esošajām atklātnēm. Atklātnes atlasītas pēc principa, lai pēc iespējas plašāk atspoguļotu kolekcijā esošo atklātņu daudzveidību gan tematikas, gan valstu ziņā. Uzsvērta Latvijas teritorijā izdoto un Latvijas teritorijai veltīto atklātņu daudzveidība. Katalogā iespiestās atklātnes iedalītas pēc vairākiem kritērijiem. Pirmais iedalījums ir pēc karojošām pusēm. Parādītas Trejsabiedrības (jeb Antantes) un tās sabiedrotajās valstīs: Krievijas impērijā, Francijā, Itālijā, Japānā, Lielbritānijā – izdotās atklātnes (šo atklātņu muzeja kolekcijā ir lielākā daļa no Pirmā pasaules kara laikā izdotajām atklātnēm) un Trejsavienības valstīs jeb Centrālvalstīs – Vācijas impērijā un Austroungārijā izdotās atklātnes (trešā savienības valsts – Itālija – 1915. gada maijā iesaistījās karā Antantes pusē).

Atklātnes sīkāk iedalītas dažādās tematiskās grupās: karojošas valstis; karavīri un karadarbība; latviešu strēlnieki; civiliedzīvotāji kara laikā; ievērojami notikumi; sabiedriski politiski idejiskās atklātnes; sadzīviskas atklātnes; karikatūras par pretinieku, neitrālām valstīm un iekšpolitisko dzīvi; citas atklātnes ar kara laika īpatnībām; Latvija Vācijas okupācijas laikā. Atsevišķa grupa ir dažādā tehnikā pašdarinātās atklātnes.

Latvijas Kara muzeja grāmatu "1.Pasaules kara atklātnes Latvijas Kara muzeja kolekcijā" var iegādāties muzeja kioskā, Smilšu ielā 20.

Izdevuma cena – 13 EUR.