Kārlis Smiltēns – karavīrs un mākslinieks

Mākslinieka Kārļa Smiltēna darbu izstāde

No 2022. gada 22. jūnija Latvijas Kara muzejā ir apskatāma Kārļa Smiltēna darbu izstāde: "Kārlis Smiltēns – karavīrs un mākslinieks"

Kārlis Smiltēns – dzimis 1921. gada 21. oktobrī Rīgā, devies mūžībā 2017. gada 10. februārī ASV. Smiltēns pārstāv paaudzi, kuras jaunības gaišākos gadus nežēlīgi pārtrauca padomju okupācija un Otrais pasaules karš. Neskatoties uz nedrošajiem laikiem un vācu okupācijas apstākļiem, 1942. gadā 22 gadus vecais jaunietis iestājās Latvijas Mākslas akadēmijā. Diemžēl pabeigt studijas nebija lemts, jo 1943. gada pavasarī Kārli Smiltēnu iesauca Latviešu leģionā un nosūtīja uz fronti. Viņš dienēja 15.divīzijas artilērijas pulka 2.baterijā kā artilērijas priekšējais novērotājs un piedalījās kaujās Krievijā pie Neveles, Staraja Rusas un Veļikajas upes. Mākslinieks bija divas reizes ievainots un apbalvots ar Dzelzs Krusta 2.šķiru.

Kara gaitas Smiltēnam noslēdzās 1945. gadā Pomerānijā. Vēlāk viņš nokļuva Fallingbostoles karagūstekņu nometnē Vācijas rietumu daļā. Pēc gūsta viņš emigrēja uz Lielbritāniju, vēlāk uz ASV, kur darbojās mākslas laukā. Jau 1954. gadā Smiltēns ilustrēja slaveno Džordža Orvela grāmatu „Dzīvnieku ferma” latviešu valodā. Vēlāk pēc šī darba viņš izveidoja animācijas filmu, kas viņam pavēra ceļu uz Holivudu. Tur animācijas sfērā latviešu mākslinieks nostrādāja trīsdesmit deviņus gadus, tostarp arī Volta Disneja studijā.

Paralēli animatora darbam Kārlis Smiltēns radīja gleznas un zīmējumus, kuros atspoguļojās viņa pieredzētās kara laika ainas - tumšos toņos ieturētie akvareļi un skaudri reālistiski sižeti neatstāj vienaldzīgu nevienu skatītāju.

Mākslinieka un karavīra Kārļa Smiltēna darbu izstāde Kara muzeja 2. zālē